Cam TuğlaHakkımızdaÜrünlerUygulamalarReferanslarİletişim

 
CAM TUĞLA UYGULAMA ESASLARI
 
ÖLÇÜLENDİRME
Cam tuğla ile duvar örmek istendiğinde,öncelikli konu ölçülendirmedir.Bunun için de kullanılacak cam tuğlanın ebadının seçilmesi gerekir.
Standart cam tuğla ebatları şöyledir;
19 x 19 x 8 cm
19 x 19 x 10 cm
24 x 11,5 x 8 cm
24 x 24 x 8 cm
(Son rakamlar kalınlığı ifade eder.)
19 x 19 x 8 cm ebatlı tuğlaları örnek alırsak; düşey ve yatay derzler 10 mm olacak şekilde plastik derz apartları yardımı ile, kolay ve çabuk örme işlemi sağlanabilmektedir. Ölçülendirme yapılarken, gerekli boşluğun 20 cm ve katları şeklinde bırakılması, son derz içinde 10 mm ilave edilmesi gerekir.Örneğin;
10 sıra cam tuğla örülecek bir duvar için gerekli boşluk:
(10 x 20)+1 = 201 cm
4 sıra cam tuğla örülecek bir duvar için gerekli boşluk:
(4 x 20)+1 = 81 cm
 
 
MONTAJ
Gerekli Malzemeler:
1. Cam tuğla
2. Cam Tuğla Harcı( 10kg/m2)
3.Plastik derz ayar apartları"spacer"( Cam tuğla sayısından 10 adet daha fazla)
4. Derz dolgu malzemesi(3-4 kg/m2).
5. Donatı demiri (4m/m2)


 

 
ÖRME
Yatay ve düşeyde cam tuğlalar tam bir düzlem oluşturacak bir şekilde, özenle, tuğla gibi örülür. Örüm ypılacak boşluğa yatay ve düşeyde her iki yada üç sırada bir donatı demirleriderzlerin içine yatırılarak ek mukavvemet sağlanır. Bu nervülü demirlerin, aynı zamanda zemine ve yanlardaki duvarlara birkaç santimetre saplanması gerekmektedir. Taşan fazla harçlar donmadan temizlenmelidir.
     

 
 
BİTİRME
Harç dondutan sonra ( İklim durumuna göre ortalama bir gün sonra ) plastik ayar apartlarının kulakçıkları kopartılarak derz boşlukları derz dolgu malzemesi ile doldurularak kapatılır. Bir sünger yardımı ile cam tuğlalara yapışan fazla malzemeler temizlenerek profesyonelce uygulanmış bir cam tuğla duvar elde edilir.
 
 

Ana Sayfa | Hakkımızda | Cam Tuğla | Cam parke | Uygulama Malzemeleri | Neden Cam Tuğla | Uygulama Esasları | Uygulamalar

   Copyright © 2008 Tasarim merkezi. Web tasarım, cd tasarım, kartvizit cd tasarım, katalog tasarım, logo tasarım.